23 Zář

Vydařený devátý ročník Czech Open stolních tenistů

V Ostravě, ve sportovním areálu TJ Mittal, proběhl ve dnech 7.-11.září mezinárodní turnaj tělesně postižených stolních tenistů Czech Open 2011. Byl to již devátý ročník této akce, která dává v širší míře možnost hendikepovaným stolním tenistům ČR poměřit svou výkonnost se zahraniční konkurencí.

Co bylo novinkou Czech Open, byla účast vozíčkářů, kategorií postižení 1-5. Až dosud se totiž do ČR sjížděly jen kategorie stojících, protože nebylo možné vyhovět náročným požadavkům na ubytování pro větší počet vozíčkářů. Nově vybudovaný hotel Park Inn tento problém vyřešil a úzká spolupráce s vedením tohoto hotelu a hotelu Harmony Club pomohla vyřešit i otázky ekonomizace celkových nákladů.
Ústřední postava organizačního výboru Czech Open, dlouholetý funkcionář v oblasti tělesně postižených stolních tenistů Jiří Daněk, za vydatné podpory celého štábu již zkušených organizátorů velkých akcí z TJ Mittal, měli dlouho obavy o účast na turnaji, protože dodatečně byl do mezinárodního sportovního kalendáře zařazen turnaj faktoru 40 v anglickém Sheffieldu, s pouhým týdenním odstupem.
Přesto se nakonec se do Ostravy sjelo rekordních 171 sportovců (84 vozíčkářů a 87 stojících) ze třiceti zemí z celého světa. S doprovody, oficiálními hosty, členy organizačního výboru a jeho komisí, sboru rozhodčích a sběrači míčků se kolem akce pohybovalo téměř 600 osob. To byla novinka, se kterou se pořadatelé skvěle vypořádali a organizaci i průběh gigantické akce úspěšně zvládli.
Do rámce těchto úspěchů dobře zapadají výsledky českých reprezentantů v konkurenci, která kvůli Sheffieldu nebyla maximální, ale určitě byla dobrá.
René Tauš vyhrál soutěž mužů M5, František Glazar byl třetí v M3, Jiří Suchánek druhý a Martin Zvolánek třetí v M2, Zbyněk Lambert první a Daniel Horut druhý v M7 a Ivan Karabec první v M10.
Úspěchů bylo dosaženo i v soutěži družstev, kterou v kategorii M7 vyhráli Horut s Lambertem a v kategorii M10 Karabec s Indonésanem Jacobsem. Suchánek se Zvolánkem byli druzí ve spojených kategoriích M1-2, třetí místa získali v M9 David Pulpán s Rusem Lemaikinem a v M5 Tauš s Petrem Svatošem.
Jen v ženských složkách zůstává v reprezentaci díra po odchodech Jolany Matouškové-Davídkové a Michaly de La Bourdonnaye-Žákové z aktivní činnosti.
Organizátoři Czech Open 2011 se již připravují na jubilejní desátý ročník turnaje, který budou požadovat k zařazení v roce 2013 mezi mezinárodní turnaje nejvyššího faktoru 40.